افغانستان: اسیدپاشی به صورت اعضای خانواده به خاطر رد تقاضای ازدواج

تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۰

گزارشها از شمال افغانستان حاکیست که یک خانواده پنج نفره پس از آنکه به درخواست ازدواج دختر شان با یک مرد جواب رد دادند، با مایع اسید مورد حمله قرار گرفته اند.

این گزارشها می رساند که افراد مهاجم، از جمله فردی که درخواست ازدواج او رد شده بود، وارد خانه این خانواده در ولایت کندوز شده، پدر آنها را لت و کوب کرده و پس از آن به صورت او، همسرش و سه دختر شان اسید پاشیده اند.

پزشکان در کندوز می گویند، پدر و بزرگترین دختر این خانواده در وضعیت وخیم قرار دارند.

اما پزشکان گفته اند که همسر این مرد، همراه با دو دختر شان در وضعیت بهتری قرار دارند و این حادثه، جان آنها را تهدید نمی کند.

اسید پاشی در افغانستان معمولا مورد استفاده قرار گرفته است و در بسیاری موارد، دختران و زنان به دلایل مختلف، از جمله رفتن به مکتب، از سوی افراد مختلف هدف قرار گرفته اند.

نیروی ‘اربکی’

اعضای خانواده ای که بروز چهارشنبه در ولایت کندوز مورد حمله قرار گرفتند، به بی بی سی گفتند که جنجال پس از آن آغاز شد که پدر آنها با درخواست ازدواج یکی از مهاجمان با دخترش که هجده سال دارد، مخالفت کرد.

گزارش شده که این فرد، به مراتب بزرگ‌سال تر از دختر بوده است.

گفته شده که این فرد، از اعضای نیروهای امنیتی محلی موسوم به (اربکی) است. اربکی ها، ملیشه های هستند که برای تامین امنیت مناطق شان از سوی دولت گماشته می شوند.

یکی از اعضای این خانواده به بی بی سی گفت: “مردی که این کار را کرد یک مجرم است.”

او افزود: “هیچ دلیلی وجود نداشت که به درخواست او (ازدواج) جواب مثبت می دادیم. حالا او مرتکب یک جرم جدی شده و پلیس باید او را بازداشت کند.”

پیش از این، افراد مربوط به ملیشه های (اربکی) به جرایم زیادی از جمله تجاوز جنسی متهم شده اند.

بسیاری از مردم در کندوز باور دارند که پلیس این افراد را بازداشت نخواهد کرد، چون آنها افراد پرقدرتی هستند.

با این حال، مقامات پلیس به بی بی سی گفتند که در ولایت کندوز، هیچ نیروی اربکی مستقر نیست.

منبع: بی بی سی

Tags: ,

پاسخ دهید