لبنان: پشتیبانی رئیس جمهور لبنان از ازدواج مدنی

ولوم:  ” این گونه ازدواج ها به اتحاد ملتی با چند اعتقاد مذهبی کمک میکند ”

بیروت : روز یکشنبه میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان حمایت خود را از تصویب قانونی که ازدواج های مدنی که در حال حاضر غیر قانونی است را ممکن میکند ،  ابراز کرد .او گفت  این گونه ازدواج ها به اتحاد ملت خاورمیانه ای  با چند اعتقاد مذهبی کمک میکند .

سلیمان در صفحه فیس بوکش دراین رابطه به انگلیسی و عربی نوشت : ” ما باید برروی تهیه پیش نویس قانون ازدواج مدنی کار کنیم  این کار قدم ارزشمندی در جهت از بین بردن قبیله گرایی و بوجود آمدن اتحاد ملی است .”

نقطه نظر وی در کنار عکسی از یک مرد در حالی که دخترش را در یک مسابقه دو قلم دوش کرده بود چاپ گردید ، دخترک عروسک پارچه ای در یک دست و پلاکاردی با این شعار در دست دیگر داشت : ” ازدواج مدنی، نه جنگ داخلی ! ”

این پست پس از ۴ ساعت انتشار ، بیش از ۱۷۰۰ “لایک”  (پسندیدن) گرفت و سیلی از نظرات تشویق آمیز و حمایت کننده را دریافت کرد .

سلیمان در صفحه توییترش در کنار انتشار این متن از دنبال کنندگانش نظراتشان را راجع به ازدواج مدنی در لبنان  پرسیده بود .

الیسا ، خواننده مشهور لبنانی در این رابطه نوشته بود : ” شاید ازدواج مدنی به سیاست مداران ما این جرات را بدهد تا پشت عقایدشان پنهان نشوند و گوناگونی را در کشورمان ترویج کنند.”

با وجود تلاش های بسیار گروههای مدنی ، هنوز چنین ازدواجی در لبنان کشور کوچکی با ۴ میلیون نفر جمعیت و ۱۸ جامعه مذهبی که عمده انها را مسلمانان و مسیحیان تشکیل میدهند ، جنبه قانونی ندارد .

در سال ۱۹۹۸ الیاس هراوی ، رئیس جمهور اسبق لبنان قانونی مشابه این را به مجلس پیشنهاد داد ، که از طرف کابینه رای مثبت گرفت اما توسط گروههای مذهبی قدرتمند متوقف گردید .

اکثر مذاهب قوانین خاص خودشان را در ازدواج ، طلاق و ارث دارند و ازدواج ما بین مسلمان و مسیحیان در لبنان معمولاً منع میشود مگر آنکه یکی از طرفین تغییر مذهب دهد .

مقامات لبنان ازدواج مدنی را تنها در صورتی قانونی میدانند که خارج از لبنان ثبت شده باشد ، و برای زوج هایی با مذاهب متفاوت ، بستن پیمان زناشویی به شیوه مدنی در قبرس بسیار رایج است .

ترجمه: عا. پد

منبع: گلف نیوز

خبر مرتبط: ثبت اولین ازدواج مدنی

Tags: , ,

پاسخ دهید