نخستین همایش فعالان حقوق زنان در لیبی

بیش از ۱۰۰ تن از فعالان حقوق زنان برای نخستین بار در کنفرانسی ۵ روزه، به منظور بحث پیرامون نقش زنان در لیبی پس از قذافی، گرد هم آمدند.
تظاهرات زنان لیبی در طرابلس پس از پایان رژیم قذافی

امیره سلاک، دختر دانشجوی جوان از بنغازی، بر این باور است که وضع زنان در لیبی بهتر خواهد شد، اما وضع نسبت به تونس و مصر دشوار تر است، چرا که در لیبی نه پارلمان وجود داشته و نه حزب و سندیکا. تمام ساختار ها باید از نو ساخته شوند.

“سوسن وکیل” (نام مستعار) از طرابلس، که بنیانگذار تنها سازمان زنان برای رسیدگی به وضع زنان تجاوز دیده است، می گوید که این موضوع هنوز هم در جامعه لیبی یک تابوست و بسیاری از زنان جرات نمی کنند در باره آن سخن بگویند.

آنچه در این کنفرانس جلب نظر می کرد، اختلاف نظرها بود. در حالی که برخی زنان خواهان اختصاص سهمیه به زنان در مقامات هستند، برخی زنان دیگر می خواهند نخست بدانند که قوانین شرعی چه حقوقی برایشان قائل شده است.

از جمله شرکت کنندگان در این همایش مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای موقت لیبی، بود که ضمن ستایش از نقش زنان در جریان انقلاب گفت که زنان جایگاه بیشتری نسبت به گذشته در لیبی خواهند داشت. وزرای دادگستری و اطلاعات از دیگر شرکت کنندگان در این کنفرانس بودند.

به گزارش وبسایت بنیاد هاینریش بل، یکی از زنان خطاب به وزرا گفت: حال که آمده و وعده داده اید، دیگر نمی توانید بعد ها زیر قول تان بزنید.

منبع: شهرزاد نیوز

Tags: ,

پاسخ دهید