گزارش ویژه: لبنان کارزار جدیدی برای مبارزه با خشونت علیه زنان پناهنده راه اندازی می کند

شمار پناهندگان موجود در لبنان اکنون به ۲۵ درصد کل جمعیت لبنان رسیده است. ۷۸ درصد این پناهندگان، که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود، را شهروندان سوری تشکیل می دهند که در حال  حاضر تقریبا ۸۲۴۰۰۰ نفراز آنان زن و کودک هستند.۷۹۰۰۰ پناهنده  سوری دیگر همچنان در مرزها در حال ثبت نام هستند. طبق گزارش اخیر دیدبان حقوق بشر آسیب پذیر ترین قشر را ” قربانیان خشونت های جنسی و جنسیتی”، تشکیل می دهد. از آنجا که تجاوز و آزار جنسی زندگی را در لبنان غیر قابل تحمل کرده است ، زنان پناهنده، تصمیم  به فرار مجدد به کشور جنگ زده شان،  گرفته اند که روز به روز در حال افزایش است.(بیروت چهارم دسامبر ۲۰۱۳)

کمیساریای عالی حقوق پناهندگان سازمان ملل، طی یادداشتی ثبت ۵۰۰ گزارش “خشونت جنسی و جنسیتی”  را تایید کرده و عنوان نموده با توجه به خطر انگ های اجتماعی و خطراتی که امنیت فردی زنان را تهدید می کند، این تعداد گزارش رقم ناچیزی ازمیزان واقعی اینگونه خشونت هاست که در شرایط جنگی، آوارگی، فقر و سایر عوامل تشدید می شود.

به همین منظور سازمان لبنانی “کفا” (سازمانی علیه خشونت و بهره کشی جنسی) با همکاری نیروهای امنیت ملی، کمپینی ۱۶ روزه برای پایان دادن به خشونت علیه زنان بر گذارنموده است که ۲۵ نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، آغاز میشود و ۱۰ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، پایان می پذیرد.

 مترجم: مریم بابایی

 

Special Report: Lebanon launches new campaign to combat violence against refugee women

Tags: , , , , , ,

پاسخ دهید