زنان و ایدز: تجربه یک داوطلب از طرح «تاکسی زرد، روبان قرمز» سازمان ملل

فاطمه آرام نژاد

دیروز تمام وقتم را برای همکاری در طرح «تاکسی زرد، روبان قرمز» توی میدان ونک گذراندم. دفتر مبارزه با موادمخدر و جرم سازمان ملل به مناسبت روز جهانی ایدز این طرح رو با کمک تاکسیرانی در سطح شهر تهران اجرا کرد. راجع به شیوه های انتقال بیماری و پیشگیری اش با مردم حرف زدیم و اینکه کسی که اچ آی وی مثبته مثل بقیه مردم هست و جامعه نباید بهش انگ بزند.

در طول روز متوجه شدم زن ها کمتر به سمت ما می ایند. از دور حواسم بود که نگاهشان به ماست و توجهشان به روبان قرمز و پوستر جلب شده اما همین که نزدیک میز می‌شدند انگار که چیز مهمی نیست یا خیلی عجله دارند یا اصلا ندیدند، رد می‌شدند. در واقع کنجکاویشون را سرکوب می‌کردند. تا ظهر زنها کمتر مایل به ارتباط برقرار کردن و حرف زدن بودند. موقع حرف زدن می‌فهمیدیم اطلاعاتشان  اگر بیشتر از مردان نباشد کمتر نیست اما سوال خاصی ندارند. فقط گوش می‌دهند. از ساعت یک بعدازظهر تصمیم گرفتم خودم به سمت زنان بروم و سر صحبت را باز کنم. تصور شخصی من این است که خیابان در ایران عرصه‌ای مردانه است. زن ‌ها کمتر در این محیط احساس امنیت می‌کنند به همین دلیل توقف زنان در خیابان به نسبت مردان کمتر است.محیط امن زنان خانه است. برای همین در خیابان برخلاف محیط‌های خانگی و جمع‌های زنانه نمی‌شود به راحتی از مسائل جنسی حرف زد. بعضی مخاطبان من از اینکه در خیابان از ایدز سخن بگویند و بشنوند احساس خوبی نداشتند. دوست نداشتند کلمه کاندوم را بشنوند.

(متوجه شدم) زن‌های خانه دار به شدت می‌ترسند که همسرشان به خاطر داشتن رابطه جنسی متعدد با غریبه ها، بیماری را به آنها منتقل کند. یکی از آنان گفت: «نمی شه به شوهرت بگی برو تست بده… می‌گه خوش اومدی! بگم کاندوم بذار؟ می‌گه برو بابا مگه کم دارم زیر دست و پام؟ خانم تو می‌گی من برای هر چیزی دعوا راه بندازم تو خونه؟ خودم چند وقت یک بار می‌رم تست می‌دم که خیالم جمع شه».  وضعیت زنان خانه دار با شاغلان و دانشجویان و دانش‌آموزان زن متفاوت هست. گروه های دیگر به نسبت راحت تر حرف می‌زدند و ترس کمتری هم داشتند.
برخوردها در کل خیلی خوب بود. قطعا اسم سازمان ملل در همکاری مردم تاثیر زیادی داشت. قبل از انجام طرح دلهره داشتم که آیا امکان دارد در خیابان درباره رابطه جنسی و لزوم استفاده از کاندوم حرف زد؟ آیا میشود انواع رابطه را به تفکیک توضیح داد و حرفی نشنید. نتیجه خیلی خوب بود. به راحتی حرف زدیم. مردم چون آموزش جنسی ندیده اند سوالهای خیلی زیادی داشتند. وقتی کار تمام شد به خودم گفتم چه خوب که این طرح اجرا شد. دیروز فهمیدم مردم می‌دانند بوسیدن عادی اچ آی وی را منتقل نمی‌کند ولی فکر‌ می‌کنند بوسیدن موقع سکس باعث انتقال ویروس می‌شود. تصورشان این است  که لب دادن همان سکس دهانی (اورال) است.

 

تاکسی زرد، روبان قرمز

این طرح همزمان با روز جهانی ایدز در مشهد و تهران برگزار شد. روز اول دسامبر (۱۰ آذر) در سرتاسر دنیا، روبان­های قرمز جای خود را در میان جشن­ها، جشنواره­ها، همایش­ها، مصاحبه‌های مطبوعاتی و… باز می­کنند تا روز جهانی ایدز را به دولت­ها و ملت­ها یادآور شوند.

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین دفتر مقابله با جرم و مواد سازمان ملل (UNODC) و ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور به مناسبت روز جهانی ایدز، طرح «تاکسی زرد، روبان» را در دو شهر تهران و مشهد اجرا کردند. در این طرح که در ۱۰ پایانه تاکسیرانی شهر تهران و ۵ ایستگاه تاکسی در شهر مشهد برگزار شد، اطلاع­ رسانان با توزیع بروشور و روبان قرمز در میان رانندگان و مسافران تاکسی کوشیدند تا گپ و گفت­های روزمره داخل تاکسی­ها حول محور اچ.آی.وی و ایدز شکل بگیرد.

در این ایستگاه­ها همچنین اطلاعاتی در خصوص باورهای نادرست عمومی در این حوزه، لزوم مقابله با انگ و تبعیض نسبت به کسانی که با اچ.آی.وی و ایدز زندگی می کنند و راه­های پیشگیری از انتقال ویروس به مراجعه­ کنندگان داده شد و راه­های تماس با مراکز تست رایگان اچ.آی.وی در اختیار آنان قرار گرفت.

این طرح با همکاری سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران و سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد از صبح تا عصر روز یکشنبه برگزار شد.

از مهم­ترین اهداف توسعه هزاره در ارتباط با HIV ایدز می­توان به متوقف و معکوس کردن روند اپیدمی تا سال ۲۰۱۵ اشاره کرد، هدفی که به بیان سازمان ملل متحد با آگاهی عمومی و دوری از انگ و تبعیض علیه مبتلایان قابل دستیابی است.

Tags: , , , , , , ,

3 پاسخ به “زنان و ایدز: تجربه یک داوطلب از طرح «تاکسی زرد، روبان قرمز» سازمان ملل”

  1. کامیل همتی می‌گه:

    امیدوارم به ما هم کمک کنید طرحی اینچنینی را در استان کردستان و بخصوص شهر مریوان اجرا کنیم . به آموزشهای لازم جهت اجرا نیاز داریم

  2. فاطمه می‌گه:

    سلام. طرح خوبیه. باید بیشتر از اینا مردم در جریان راه های جلوگیری از ایدز قرار بگیرند.بیماری که بعد از جسم، روان انسان رو هم از بین میبره. با تشکر

  3. مریم محمدی می‌گه:

    عالی بود دستتون درد نکند جامعه ما احتیاج دارد که بابرگزار کردن این برنامه ها سکوت را بشکند و در باره این موضوعات اطلاع رسانی کرد

پاسخ دهید